Skip to Content
21 2/2020

Κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο και ηττηθηκε από την Μπαρτσελόνα 81-92

Η Μπαρτσελόνα ψαλίδισε τις ελπίδες του Παναθηναϊκού να πλησιάσει την πεντάδα αφού νίκησε με 81-92 μέσα στο ΟΑΚΑ ερχόμενη από πίσω στο σκορ. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και δεν έχασε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 45-38 και προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έστω και για λίγο.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  και πήρε το πρώτο της προβάδισμα νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά δεν κοίταξε πίσω της από εκείνο το σημείο. Οι Blaugrana ανέβηκαν στο 19-6 ενώ η Ελληνική ομάδα έπεσε στο 14-11 χάνοντας σημαντικό έδαφος.

Ο Νίκ Καλάθης πέτυχε ακόμα ένα double-double με 10 πόντους και 11 assists, ενώ ο Παπαγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ο Φρεντέτ πρόσθεσε 13 και ο Παπαπέτρου 12. MVP του αγώνα ο Μίροτιτς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά πολύ καλός ήταν και ο Χίγκινς που πέτυχε 17 πόντους. Ο Ντιλέινι είχε 15 και ο Αμπρίνες 13 για τους Ισπανούς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Καλάθη, Φρεντέτ, Παπαπέτρου, Μπεντίλ, και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι της Μπαρτσελόνα ήταν οι Χίγκινς, Χάνγκα, Κλαβέρ, Μίροτιτς και Τόμιτς.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και στο 2' προηγήθηκαν 6-2 με τον Παπαγιάννη να κάνει την διαφορά με τέσσερις πόντου και δύο κοψίματα. Όμως μόλις με 8'22'' για το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Παπαπέτρου χρεώθηκε με δύο προσωπικά φάουλ για να τον αποσύρει ο Ρικ Πιτίνο. Πολλές οι επαφές στις δύο ρακέτες, με τους διαιτητές να σφυρίζουν πάρα πολύ που δεν ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού, δεδομένου των λιγότερων επιλογών. Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο παιχνίδι με βολές και στο 4' νέο  alley oop κάρφωμα από τον Παπαγιάννη, που ξεκίνησε πολύ καλά για το 11-7 με τον Παναθηναϊκό να είναι πολύ καλός αμυντικά. Ο Μίροτιτς αστόχησε τρεις φορές εξ επαφής από το low post, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει και τον Φρεντέτ να σκοράρει από τα 6μ75 (16-11). Οι Χίγκινς και Βουγιούκας πέτυχαν τέσσερις γρήγορους πόντους για το 20-20. Ο Παππάς πήρε προσωπική εκδίκηση με τρίποντο και έφερε το +3 (23-20) του Παναθηναϊκού στα 34.3'' σκορ που ήταν το τελικό της πρώτης περιόδου.

Πολύ καλά ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο για το τριφύλλι το οποίο με τρίποντο του Τόμας στην πρώτη επίθεση ανέβασε την διαφορά στους 6 (26-20), αλλά 5 γρήγοροι πόντοι από τον Αμπρίνες κράτησαν κοντά την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Ρίκ Πιτίνο έφτασε μέχρι το +8, 35-27 στα μέσα της περιόδου έπειτα από γκολ-φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Τόμιτς κράτησε ζωντανή την ομάδα του με διαδοχικά καλάθια, αλλά ο Παπαπέτρου χτύπησε από την γωνία με τρίποντο και μετά με ένα σου από μέση απόσταση για το 45-38 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Εξαιρετικό ξεκίνημα και στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν οι «πράσινοι» συνεχίζοντας ότι έκαναν στην αρχή των περιόδων με τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει δύο καλάθια από κοντά.   Οι Μίροτιτς και Χάγκα σκόραραν έξω από τα 6,75 αλλά εκεί ήρθε ο Μπέντιλ με ένα τεράστιο σε δύναμη κάρφωμα πάνω από τον Τόμιτς και ένα τρίποντο δικό του για το 59-48. Ο Μίροτιτς σκόραρε δύο φορές και ο Χίγκινς συμπλήρωσε ένα επιμέρους 0-7 με τρίποντο. Ο Καλάθης με την οξυδέρκεια του πήρε το πορτοφόλι του Ντιλέινι και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +7  και οι απανωτές βολές του Ράις, οι λύσεις που έδωσαν οι Παπαγιάννης, Φρεντέτ έφεραν την διψήφια διαφορά (59-48). Άμεση η αντίδραση των "μπλαουγκράνα" με δύο καλάθια του Μίροτιτς και ένα τρίποντο του Χιγκινς μείωσαν σε 59-55. Ο Αμπρίνες με παλικαρίσιο καλάθι στην εκπνοή του δεκαλέπτου κατέβασε την διαφορά στο καλάθι (69-67).

Ο Ντέιβις ήταν αυτός που ισοφάρισε το παιχνίδι με σουτ από μέση απόσταση και στο πρώτο πεντάλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια έως το 76-76. Η Μπαρτσελόνα πήρε το πρώτο της προβάδισμα από την γραμμή της φιλανρωπίας με τον Ντέιβις που πλήγωνε συνεχώς τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Παπαγιάννης με κάρφωμα και ο Παπαπέτρου με διείσδυση έφερε τους «πράσινους» πάλι στην πρωτοπορία. Στο σημείο εκείνο μίλησε η ποιότητα των φιλοξενούμενων και με τρίποντα των Ντιλέινι και Αμπρίνες  ήρθε η τελευταία εναλλαγή στο προβάδισμα. Ο Ντέιβις με κάρφωμα και οι βολές των Ντιλέινι και Μίροτιτς έγραψαν το 76-82 με λιγότερο από τρία λεπτά στο παιχνίδι. Οι Χίγκινς και Μίροτιτς έφεραν μάλιστα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να σφραγίσουν την νίκη της ομάδας τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα - Γιαβόρ - Μόγκουλκοτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 9 (1), Ράις 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 3 (1), Βουγιούκας 6 (3 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζόνσον 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Φρεντέτ 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη), Μήτογλου, Μπεντίλ 9 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 7 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνγκα 5 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα, Αμπρίνες 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χίγκινς 17 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 15 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κούριτς 2 (1/5 σουτ), Κλαβέρ 4, Μίροτιτς 20 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 24/37 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 15/18 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 19/43 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 21/26 βολές, 43 ριμπάουντ (28+15), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη.