Skip to Content
05 2/2020

Ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να χάσει άλλο ένα δικό του ματς

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε για μια ακόμα φορά τα παιδαριώδη λάθη του και κατόρθωσε να χάσει για μια ακόμα φορά ένα δικό του παιχνίδι γνωρίζοντας την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 78-73.

Οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ στο να πάρουν το παιχνίδι μέσα  στην εχθρική έδρα του Αστέρα και παρότι πήραν σημαντικές διαφορές, τις έχαναν και με δικά τους λάθη επέτρεπαν στους γηπεδούχους να επιστρέφουν στην διεκδίκηση του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Πιτίνο έπεσε στο 13-10 και δεν μπόρεσε να εδραιώσει την παρουσία του στην εξάδα.

Οι Τόμας και Παπαγιάννης ήταν οι πρώτοι σκόρες του τριφυλλιού με 12 πόντους ο καθένας ενώ ο Φρεντέτ πέτυχε  11 με τον Παππά να συνεισφέρει άλλους 10. Ο Φρεντέτ μάλιστα ήταν αυτός που με 8 πόντους οδήγησε το 0-11επιμέρους σκορ που έδωσε στην ομάδα του μια άνετη διαφορά 11 πόντων (46-57) στο 30’. Από τους γηπεδούχους ο Πάντερ είχε 24 πόντους με τον Περπέρογλου να βοηθά με 12.

Η εξέλιξη του αγώνα

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά την πρώτη περίοδο με καλή άμυνα αφού η απόφαση του Ρικ Πιτίνο να ξεκινήσει το παιχνίδι με τον Νίκο Παππά και τον Μπεν Μπεντίλ έδιξε να αποδίδει ενώ παράλληλα ήταν καλός και επιθετικά. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να ακυρώσει το καλύτερο παίκτη του Αστέρα τον Λορέντζο Μπράουν. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-9 στην πρώτη περίοδο, με τον Ρικ Πιτίνο να κάνει μεγάλο rotation. Οι πράσινοι έλεγξαν τα ριμπάουντ και κατάφεραν στο 5’ να προηγηθούν με 5-15, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι ο παίκτης που δέσποζε στην άμυνα. Οι πράσινοι διατήρησαν την διψήφια διαφορά έως το τέλος της πρώτης περιόδου, με το +12 (9-21) να φαντάζει ιδανικό ξεκίνημα και τον Ερυθρό Αστέρα να έχει τραγικά ποσοστά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός τα έκανε όλα λάθος με την επίθεση του έχασε τον προσανατολισμό της και η άμυνα έγινε ελβετικό τυρί με το επιμέρους σκορ 26-11 να γυρίζει το παιχνίδι υπέρ του Αστέρα. Οι πράσινοι έκαναν 7 λάθη και τα σουτ από το τρίποντο έβρισκαν σίδερα (0/8). Για τους γηπεδούχους ο Πάντερ πήρε την μπαγκέτα στην επίθεση και έδωσε πολύτιμες λύσεις και με τον Μάρκο Γιάγκοντιτς έφεραν την ανατροπή στο παιχνίδι. Οι πράσινοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν 3/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα και έτσι η ομάδα του Σάκοτα έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 35-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πράσινοι επανέλαβαν την εμφάνιση του πρώτου με τον Πιτίνο να βάζει τον Μήτογλου στο «5», με τον Νίκο Παππά να δίνει μαζεμένους πόντους και τον Φριντέτ να βγαίνει μπροστά και με οκτώ πόντους έφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τον Παναθηναϊκό μπροστά με +11 (57-46). Το τριφύλλι έπαιξε ξανά καλή άμυνά, πέτυχε επιτέλους και  δύο τρίποντα κι έτσι κατάφερε να πάρει πάλι το προβάδισμα. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε μέχρι το +12 (41-53) στο 28ο λεπτό του αγώνα.

Στην τέταρτη περίοδο οι πράσινοι έμειναν στην θέση του οδηγού έως το 35’ όπου άρχισαν να κάνουν συνεχή λάθη σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-62 και λίγο μετά ο Περπέρογλου ισοφάρισε το ματς (65-65) με τρίποντο. Ο Νικ Καλάθης έπαιρνε συνεχώς κακές επιλογές  επιθετικά, οι υπόλοιποι δεν έκαναν step up και ο Αστέρας με τον Κέβιν Πάντερ γύρισε  από το -8 του 34ου λεπτού και στα 3’.25” πριν την λήξη ο Στίματς με 1/2 βολές και λίγο αργότερα με κάρφωμα το 68-65. Οι Σέρβοι είχαν σερί 13-0 πριν ο Μήτογλου μειώσει σε 68-67 αλλά το τρίποντο του Τόμας στο 1’49” πριν το τέλος έγραψε το 70-70 και με 1/2 βολές και ο Περπέρογλου έκανε το 71-70 στο 38΄.30΄’. Ο  Καλάθης πέτυχε ένα … τρελό καλάθι, πήρε και φάουλ και ευστόχησε με 1’12” για το τέλος στη βολή για το 73-71. Στο σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός έχασε καθοριστικό αμυντικό ριμπάουντ και ο Κέβιν Πάντερ στα 52” πριν το τέλος με τρίποντο έδωσε προβάδισμα (74-73) και ολοκλήρωσε το τετράποντο (75-73) αφού ο Ρικ Πιτίνο δέχθηκε με τεχνική ποινή. Ο Καλάθης  αστόχησε σε τρίποντο. Το επιθετικό ριμπάουντ το πήραν οι πράσινοι αλλά ο Φρεντέτ έχασε τη μπάλα από την άμυνα του Τζένκινς. Στα 15΄΄ ο Μπάρον είχε 1/2 βολές (76-73), ο Τόμας αστόχησε σε τρίποντα και όλα είχαν τελειώσει.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ - Ντιφάλα - Ουντιάνσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν (0/9 σουτ), Περπέρογλου 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς,  Μπαρόν 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκισατ 2, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 5 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ότζο 8 (7 ριμπάουντ), Στίματς 9 (4 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/4 τρίποντα), Ράις 4 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Καλάθης 9 (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεντίλ (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Ερυθρός Αστέρας: 19/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 25/34 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/46 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 47 ριμπάουντ (30+17), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.