Skip to Content
01 2/2020

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε αργά και γνώρισε την ήττα από την Βαλένθια (94-87)

Ο Παναθηναϊκός που ήταν απογοητευτικός για τρεις περιόδους γύρισε ένα χαμένο παιχνίδι και πήγε για την "επική" ανατροπή από το -16, αλλά στο τελευταίο λεπτό πληγώθηκε από δύο κακές άμυνες και δύο τραγικά σφυρίγματα των διαιτητών και κυρίως του Ρίζικ.  Σε δύο φάσεις έγιναν σοβαρά λάθη με το ανύπαρκτο φάουλ του Τόμας στον Λαμπειρί και το πέμπτο φάουλ του Καλάθη.

Παρά την υπερπροσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο (23-14 το επιμέρους), η ομάδα του Ρικ Πιτίνο «πλήρωσε» τα λάθη και την τραγική άμυνα των τριών πρώτων δεκάλεπτων και τελικά έπεσε στο 13-9, χάνοντας ευκαιρία να πλησιάσει την Μακάμπι στην 5η θέση.

Για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ο Νικ Καλάθης με 22 πόντους (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), αλλά και Ταϊρίς Ράις με 21 πόντους ήταν οι κορυφαίοι με τον Ντεσόν Τόμας να συνεισφέρει άλλους 16.

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς αδιαμφισβήτητα ξεχώρισε για τη Βαλένθια σημειώνοντας 19 πόντους με το εξαιρετικό 8/9 δίποντα, αλλά και κρίσιμο καλάθι 1 λεπτό περίπου πριν τη λήξη, ενώ πολύ καλός και  ο Χοακίν Κόλομ με 14 πόντους και 3/4 τρίποντα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός του Πιτίνο ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Φρεντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη. Οι πέντε πρώτοι για τη Βαλένθια ήταν οι Βαν Ρόσομ, Μαρίνκοβιτς, Ντόορνεκαμπ, Λαμπεϊρί και Ντούμπλιεβιτς.

Με δύο τρίποντα από τους Ντόορνεκαμπ και Φρεντέτ ξεκίνησε το παιχνίδι και με τον Καλάθη να έχει δύο λάθη από νωρίς, και να δίνει την ευκαιρία στον Μαρίνκοβιτς να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (5-3). Στο 4' το τρίποντο από τον Καλάθη σε κατάσταση transition ;efere μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο παιχνίδι (7-8) με τον Τόμας να μεγαλώνει το πράσινο προβάδισμά (7-10) πάλι σε αιφνιδιασμό. Ο Ντούμπλιεβιτς όμως έκανε ότι ήθελε απέναντι στο Παπαγιάννη είτε κοντά στο καλάθι είτε με τρίποντο απέναντι στο Βουγιούκα που πέρασε στο παιχνίδι και έφερε τους γηπεδούχους στο +5  (19-14). Ο σέντερ των γηπεδούχων πήγε στον πάγκο με 2'45'' για το τέλος της πρώτης περιόδου με 11 πόντους (με 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/2 βολές). Πολλά τα προβλήματα στην άμυνα του τριφυλλιού που όμως μάζεψε την διαφορά με τρίποντο του Τζόνσον και στο 9' με πολύ δύσκολο καλάθι από τον Ράις ισοφάρισε (25-25) για να κλείσει το δεκάλεπτο με ένα απίθανο κάρφωμα από τον Εντούρ, μετά το άστοχο floater του Αμπάλντε για το 27-25.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε  τη δεύτερη περίοδο με Ράις, Φρεντέτ, Τζόνσον, Μήτογλου και Παπαγιάννη με τον Ράις να κάνει πολύ καλή δουλειά στο πικ εν ρολ και να δημιουργεί συνέχεια καταστάσεις για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Ο Τόμας απάντησε στον Μότουμ για το 32-29 αλλά στην συνέχεια το τριφύλλι δεν μπόρεσε να περιορίσει την δράση των γηπεδούχων με τη διαφορά να ανεβαίνει για τους γηπεδούχους αρχικά στο +8 (37-29), με τον Ρικ Πιτίνο να καλεί τάιμ άουτ στα 6'01'' για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Η κατάσταση δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κακός αμυντικά για να πάει η διαφορά στο +13 (42-29) με 5'23'' για την ανάπαυλα. Τα back to back τρίποντα από τον Ράις. Στο -7 (46-39) οι πράσινοι με το δίδυμο των Καλάθη και Ράις να κρατάει όρθιο τον Παναθηναϊκό και στο 17' ο Τόμας μείωσε ακόμη περισσότερο από το low post (46-41) Στο -3 (46-43) οι πράσινοι, με τον Παπαπέτρου να σκοράρει με σουτ αλλά το έμμεσο τρίποντο Αμπάλντε και το …κανονικό του Βίβες για τους γηπεδούχους, έφεραν πάλι το +9 (52-43) με 1'20'' για το δεκάλεπτο. Δύο βολές από τον Ράις για το 52-45 αλλά ένα ακόμα έμμεσο τρίποντο από τον Κολόμ, έγραψε το τελικό +10 (55-45) του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έμμεσο τρίποντο του Καλάθη και ο Φρεντέτ στο 22' με πολύ δύσκολο καλάθι ενώ έπεφτε στο παρκέ μείωσε σε 55-50. Ο Τόμας έκανε λάθος στην άμυνα, με τον Λαμπεϊρί να σκοράρει από τη γωνία για το +9 (61-52) των γηπεδούχων με 6'13'' για το τέλος της περιόδου. Οι πράσινοι μείωσαν με τρίποντο και ο Μπέντιλ με ένα νέο δικό το του έγραψε το 65-60. Ο Καλάθης (14) και ο Ράις (14) ήταν αυτοί που οδηγούσαν επιθετικά το τριφύλλι, όντες οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων για την ελληνική ομάδα. Στο 27' σε απόσταση βολής οι πράσινοι, χάρη στο λέι απ του Ράις (65-62) αλλά για μια ακόμα φορά μέσα σε δύο λεπτά, που οι πράσινοι θα δώσουν βοήθεια στη δυνατή πλευρά με τον Λαμπεϊρί να σκοράρει ξανά για τρεις (68-62). Ακολούθησαν λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού με αποκορύφωμα μια φάση που δεν κατάφεραν  να ολοκληρώσουν ένα κλέψιμο, κι πέτυχε τρίποντο (75-64). Μάλιστα για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στο +14 (78-64) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με 80-64.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τέσσερις σερί πόντους από το τριφύλλι, η διαφορά έπεσε στο -12 (80-68) και με 8'31'' για το φινάλε του αγώνα η διαφορά έπσε σε μονοψήφια επίπεδα με τον Καλάθη να σκοράρει για τρεις σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό και φέρνει τον Παναθηναϊκό στο -9 (80-71). Στο 34' με εννέα σερί πόντους από το τριφύλλι η διαφορά έπεσε στο -7 (80-73) για να ακολουθήσει ένα απίθανο καλάθι από τον Ράις που έριξε την διαφορά στο -5 (από το -16), με λιγότερα από έξι λεπτά για το τέλος. Σε απόσταση βολής ο Παναθηναϊκός με τον Τόμας να σκοράρει από το low post (80-77). Η Βαλένθια θα πετύχει το πρώτο της καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ντούμπλιεβιτς να κερδίζει σε προσωπική μονομαχία τον Παπαγιάννη (82-77) για να πάρει τάιμ άουτ ο Ρικ Πιτίνο στα 5'02'' για το τέλος. Στα 3'55'' για το τέλος, ο Τόμας μάζεψε τη διαφορά στο -2 (82-80) με τους πράσινους να δείχνουν άλλη ομάδα στην τελευταία περίοδο! Ο Καλάθης μάλιστα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία Χ" (82-82) με 3'17'' για το τέλος για να ακολουθήσει το πολύ μεγάλο τρίποντο από τον Ντόορνεκαμπ (4/4), που έδωσε ανάσα στη Βαλένθια (85-82). Δύο χαμένες βολές από Παπαπέτρου και Τόμας σε κρίσιμο σημείο και το σκορ στο 85-84. Ο Αμπάλντε στην συνέχεια είχε κι αυτός 1/2 βολές, αλλά οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και έστειλαν τον Λαμπεϊρί ξανά στην γραμμή που διαμόρφωσε με 2/2 το 88-84. Στο 1'09'' για το τέλος, ο Ράις πέτυχε έμμεσο τρίποντο για να επαναφέρει τη διαφορά στο -1 (88-87). Την αποβολή με πέντε φάουλ του Καλάθη ακολούθησε αυτή του Παπαγιάννη και στην δεύτερη χαμένη βολή του Ντούμπλιεβιτς ο ίδιος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Αμπάλντε κάρφωσε για το 92-87. Ο Παναθηναϊκός τελικά έχασε 94-87 και μια μεγάλη ευκαιρία να ανέβει ακόμα περισσότερο βαθμολογικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ - Γιόβτσιτς - Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 8 (6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίποντα, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βίβες 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, ασίστ), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Τζσόνσον 5 (1), Φρεντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Βαλένθια: 21/40 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά, 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 5 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 27/51 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 9/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.