Skip to Content
24 1/2020

Έπνιξε την Βιλερμπάν και πήρε μία εύκολη νίκη (100-88)

Ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Βιλερμπάν και έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 100-88. Έτσι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε στο 13-8 και μπορεί να έχει βλέψεις μέχρι  μέχρι και την τετράδα. Εκπληκτική εμφάνιση από την τριάδα των Καλάθη - Παπαπέτρου - Παπαγιάννη, που κυριάρχησαν στο παρκέ. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο τελείωσαν με 60.9% στα δίποντα και 65% στα τρίποντα (!) με τους Φρεντέτ, Ράις και Παπαπέτρου να έχουν συνολικά 10/12 τρίποντα!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με την γνωστή του πεντάδα αποτελούμενη από τους Καλάθη, Φρεντέτ,  Παπαπέτρου,  Τόμας, Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για τη Βιλερμπάν ήταν οι Τζάκσον, Τέιλορ, Ντιό, Ζαν Σαρλ και Τζεκίρι.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και γρήγορα στο 3' λεπτό με καλάθι τριών πόντων από τον Παπαπέτρου προηγήθηκαν 7-2. Ο Φρεντέτ ξεκίνησε ζεστός στο παιχνίδι, και με 3/3 δίποντα έφερε το «τριφύλλι» γρήγορα στο +7 (11-4) με 6'30'' για το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 2/7 σουτ και 2 λάθη στο παιχνίδι, απόρροια της σπουδαίας ελληνικής άμυνας. Στα 3'59'' για το τέλος της πρώτης περιόδου, το τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο ΟΑΚΑ βρήκε τον Παναθηναϊκό να είναι στο +7 (15-8) με τον Παπαγιάννη να έχει ήδη 3 τάπες σε έξι λεπτά συμμετοχής στον αγώνα. Στο 7'ο Παπαγιάννης κάρφωσε με εμφατικό τρόπο την μπάλα (18-10) και σε εκείνο το σημείο ο Ρικ Πιτίνο έκανε εκτεταμένο rotation  αλλάζοντας όλους τους παίκτες της αρχικής πεντάδας φέρνοντας στο παρκέ τους Ράις, Ράουτινς, Τζόνσον, Μήτογλου και Μπεντίλ πράγμα που εκμευταλεύτηκε η Βιλερμπάν και στο 1'04'' για το τέλος του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με τον Μαλεντόν και έφεραν το  παιχνίδι στο 18-18 με τον Ρικ Πιτίνο καλεί τάιμ άουτ. Ο Μήτογλου σκόραρε με λέι απ για το 20-18 σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Παπαγιάννη στο παρκέ, η άμυνα του τριφυλλιού ήταν υποδειγματική και βοήθησε την ομάδα να φτάσει μέχρι το +8. Μόλις πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσες όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου Καλάθης και Ράις έγραψαν το 24-18 με τον Ρικ Πιτίνο να φρεσκάρει πάλι την πεντάδα του με Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη. Στο 13' με καλάθι τριών πόντων από τον Ράις έγινε το 27-20 και για πρώτη φορά οι «πράσινοι» έφτασαν στο +10 (30-20) με τον Τόμας να κλέβει την μπάλα και τον Παπαπέτρου να σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό. Τάιμ άουτ από τον Ζβέζνταν Μίτροβιτς με 5'50'' για το τέλος της δεύτερης περιόδου. Στο 15' ένα ακόμα τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, με τον Ράις να οδηγεί το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +13 (33-20) Ο Καλάθης μοίραζε διαρκώς ασίστ στο δεύτερο δεκάλεπτο (7), με τον Παπαγιάννη να καρφώνει ακόμη μία μπάλα και να φέρνει το +17 (42-25). Στα 11'24'' που είχε παίξει έως εκείνο το σημείο ο Παπαγιάννης έχει 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 τάπες! Ο Φρεντέτ πήρε την σκυτάλη από τον Παπαγιάννη, βάζει δύο μαζεμένα δίποντα (5/5 σουτ) για το +18 (46-28) του Παναθηναϊκού με 2'35'' για την ανάπαυλα. Πέντε μαζεμένοι πόντοι από τη Βιλερμπάν, μάζεψαν κάπως τη διαφορά (46-33). Το πρώτο τρίποντο στο παιχνίδι από τον Φρεντέτ, που είχε 6/6 σουτ έφερε το 49-33 με τον Παπαπέτρου να σκοράρει πάλι για τρεις (3/3 από την περιφέρεια), κι ο Παναθηναϊκός στο +19 (52-33), σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο. Με  ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που ο Καλάθης μοίρασε 10 ασίστ!

Οι πράσινοι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου δέχτηκαν τρία καλάθια αλλά διατήρησαν την διαφορά στο +16 (58-42) με τον Φρεντέτ να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος. Στο 23' ο Παπαπέτρου έφτασε στα 4/4 τρίποντα και έφερε τη διαφορά στο +19 (61-42). Η τριάδα των Καλάθη - Παπαπέτρου - Παπαγιάννη συνέχισε να κάνει μαγικά στο ΟΑΚΑ. Το μεγάλο προβάδισμα έδωσε την δυνατότητα στον Ρικ Πιτίνο να ανοίξει το rotation και πάλι και οι πράσινοι ήταν σταθερά στο +20 (71-51) με 2'25'' να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο. Το «τριφύλλι» είχε 21/34 δίποντα και 8/13 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Στο 28' με έξι σερί πόντους, η Βιλερμπάν κατόρθωσε να μειώσει κάπως τη διαφορά (71-55). Ο Γουάιλι με δυνατό κάρφωμα ξεσήκωσε τον κόσμο στο ΟΑΚΑ αφού έφερε την διαφορά στο +18 (73-55) με την Βιλερμπάν να σκοράρει και να μειώνει σε 73-58 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η παράσταση για τον Παναθηναϊκό συνεχιζόταν και στο 31' ο Ράις χόρεψε  τον Τζεκίρι στην περιφέρεια, για να σκοράρει για τρεις και το +18 (76-58). Στα 7'21'' για το τέλος του αγώνα, η Βιλερμπάν πέτυχε δύο μαζεμένα σουτ και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο -13 (79-66). Παρά το τάιμ άουτ του Πιτίνο ο Λάιτι θα σκοράρει για δύο, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τρίποντο για το +14 (82-68) με 6'23'' να απομένουν για το φινάλε στο ΟΑΚΑ. Στο 34' μάλιστα οι «πράσινοι» έκρυψαν την μπάλα και με τρομερή κυκλοφορία της μπάλας η μπάλα έφτασε στον Φρεντέτ που σκόραρε για τρεις (85-70). Ο Φρεντέτ έφτασε τους 20 πόντους με 7/9 δίποντα και 2/2 τρίποντα σε 16'53'' συμμετοχής έως τώρα! Στο 36’  ο Παπαγιάννης είχε 12 πόντους, με 8 ριμπάουντ, 5 τάπες, ο Παπαπέτρου 17 πόντους με 4/5 τρίποντα, ο Φρεντέτ 22 πόντους με 10/12 σουτ και ο Καλάθης 10 πόντους και 16 ασίστ! Στο 37' ο Παπαπέτρου κράτησε το προβάδισμα ασφαλείας του Παναθηναϊκού (93-78). Το τρίποντο από τον Μαλεντόν με 1'40'' για το τέλος του αγώνα μείωσε σε 93-83 αλλά ο Καλάθης με τη 17η ασίστ του, δημιούργησε το κάρφωμα του Παπαπέτρου για το 95-83 μέσασε αποθέωση. Ο Μπεντίλ στην εκπνοή με τρίποντο σφράγισε την κατοστάρα του Παναθηναϊκού σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ - Γκαρσία - Ζαμοΐσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 52-35, 73-58, 100-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 28/46 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Βιλερμπάν: 19/42 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 31 ριμπάουντ (15+16), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.