Skip to Content
15 1/2020

Όταν αποφάσισε να παίξει άμυνα καθάρισε την Μπάγερν με 98-83

Ο Παναθηναϊκός σε ένα παιχνίδι που μπήκε φουριόζος και πήρε νωρίς διψήφιες διαφορές (+17 και +14 στο 5’) και έδειχνε ότι θα έχει ένα εύκολο βράδυ, βρέθηκε πίσω και με -8 στο 26’ με την Μπάγερν να έχει 12/17 τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Οι πράσινοι άρχισαν να παίζουν πιο πιεστική αλλά και έξυπνη άμυνα και γρήγορα ισοφάρισαν και πέρασαν οριακά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 79-78. Στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 22-8 οι «πράσινοι»  μετέτρεψαν το ντέρμπι σε άνετη επικράτηση και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 11-8 και πλέον βλέπουν με αισιοδοξία την συνέχεια στην Turkish Airlines Euroleague.

Ο Ντεσόν Τόμας με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης ήταν εξαιρετικός, ενώ πολύ καλός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, 12 είχε ο Ταιρίς Ράις ενώ οι Ουάιλι και Φριντέτ πρόσθεσαν 11 πόντους. Ο Καλάθης που είχε και αυτός 11 πόντους αλλά μοίρασε και 12 ασίστ (ξεπέρασε τον Ερτέλ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της λίστας των κορυφαίων πασέρ της Ευρωλίγκας). Για τους Βαυαρούς των 15/30 τρίποντων, ο Γκρέγκ Μονρό ήταν ο κορυφαίος και είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ (26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη ενώ η Μπάγερν με τους Λο, Κόπονεν, Λούσιτς, Μπαρτέλ και Μονρό.

Η απόφαση του Πιτίνο να ξεκινήσει με αρκετό ύψος και η ομάδα του μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το «τριφύλλι» να προηγείται με 12-0 (!) χάρη σε καλάθια των Μήτογλου και Παπαγιάννη από το ζωγραφιστό. Ο Γκρεγκ Μονρό ήταν αυτός που σκόραρε το πρώτο καλάθι για την Μπάγερν με 2/2 βολές στο 4ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός όμως συνέχισε φουριόζος και έφτασε την διαφορά  στο +17, 19-2! Σταδιακά η Μπάγερν άρχισε να ροκανίζει την διαφορά  μέχρι τους οκτώ (24-16) βγάζοντας καλές άμυνες και βρίσκοντας πόντους από Μπρέι και Ζίπσερ στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-18 με δίποντο του Ταιρίς Ράις, με το τριφύλλι να έχει κυριαρχήσει στο πρώτο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις για να ανασυνταχθούν.

Με τους Ζίπσερ και Λούσιτς να σκοράρουν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Γερμανοί πλησίασαν στους δύο, 37-35 πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο. Μάλιστα λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πέτερι Κοπόνεν, οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι, 51-53. Η ευστοχία τους από τα 6,75 από το 5' και έπειτα ήταν εκνευριστική. Ο Ουάιλι πάντως με καλάθι 3" πριν το φινάλε του πρώτου μέρους έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με ισόπαλο σκορ στους 53 πόντους.

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε ολοκληρωτικά στην πρωταθλήτρια Γερμανίας η οποία έχοντας εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, έφτασε ως το +9, 61-70 με τρίποντο του Χουέστις. Όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν  παίζοντας με πάθος στην άμυνα δεν άφησε την διαφορά να πάει σε διψήφια επίπεδα. Το πρώτο τρίποντο του Καλάθη κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις, 71-75 ενώ ένα λεπτό αργότερα το ΟΑΚΑ ζωντάνεψε όταν ο Ντεσόν Τόμας με γκολ φάουλ ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό των "πρασίνων", διαμορφώνοντας το 76-75 του 30'.

Ο Μονρό στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου έδωσε στην ομάδα του το τελευταίο προβάδισμα της στο ματς, 76-77 (15 πόντους). Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και "έτρεξε" σερί 13-0 με τους Παπαγιάννη, Παπαπέτρου και Καλάθη σε πρωταγωνιστικό ρόλο καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη μέσα σε έξι λεπτά το παιχνίδι (89-77). Η Μπάγερν έκανε 6,5 λεπτά να σκοράρει (από το 08:43 έως το 02:19). Το τελευταίο δίλεπτο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό πάντως να μην αφήνει το πόδι από το...γκάζι και να φτάνει στο τελικό +15, 98-83 με τρίποντο του Ράις και δίποντο του Μήτογλου!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο - Μαντίλα - Ίσγκουντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 18 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντς, 3 ασίστς, 1 κλέψιμο,), Ράις 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντς, 5 ασίστς, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (5 ριμπάουντς, 4 κοψίματα), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα με 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντς, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βουγιούκας, Ράουτινς, Τζόνσον 5 (1), Φρεντέτ 4, Καλάθης 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντς, 12 ασίστς, 5 λάθη), Γουάιλι 11 (4 ριμπάουντς), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντς, 2 ασίστς, 1 κλέψιμο).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστς), Κινγκ, Κόπονεν 12 (4 τρίποντα, 3 ασίστς, 2 λάθη), Μονρό 17 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντς, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Λούτσιτς 4 (5 ριμπάουντς), Λο 5 (1), Τσίπσερ 10 (2), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 3 (1), Λοεσόρ 3, Χιούστις 11 (3), Ραντόσεβιτς 4.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 30/47 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 20/26 βολές, 43 ριμπάουντς (20+23), 24 ασίστς, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 5 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν Μονάχου: 13/30 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 12/13 βολές, 23 ριμπάουντς (16+7), 24 ασίστς, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 κόψιμο.