Skip to Content
14 12/2019

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά τον λύγισαν τα ριμπάουντ και η κλάση της Μπαρτσελόνα

Μετά από τέσσερις σερί νίκες ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπαρτσελόνα γνωρίζοντας την ήττα με 98-86, με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να πληρώνει το νωθρό πρώτο ημίχρονο αμυντικά αλλά και κάποια λάθη στο τέλος, παρότι μείωσε ακόμα και στο καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστιο πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό, οι Καλάθης και Φριντέτ ξεχώρισαν, με τον ηγέτη του "τριφυλλιού" να πετυχαίνει 13 πόντους και να μοιράζει ισάριθμες ασίστ, ενώ 19 πόντους είχε ο Αμερικανός. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, εκ των οποίων οι 17 επετεύχθησαν στο α' ημίχρονο. Στο 8-5 πλέον ο Παναθηναϊκός όντας στην 6η θέση και ισόβαθμος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Μπαρτσελόνα συγκατοικεί με την Ρεάλ Μαδρίτης στις θέσεις 2-3 έχοντας ρεκόρ 10-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το παιχνίδι με Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Χάνγκα, Κούριτς, Σμιτς, Μίροτιτς - Τόμιτς.

Με δύο γρήγορα φάουλ φορτώθηκε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του άμυνα που κατέληξε σε καλάθι του Σμιτς και ο Μίροτιτς με δυο γρήγορα τρίποντα έδωσε γρήγορα προβάδισμα στην ομάδα του με 8-2 και έφερε το γρήγορο τάιμ άουτ από τον Πιτίνο. Οι Καλάθης και Φριντέτ απάντησαν στον καυτό Μίροτις (12-7) αλλά η άμυνα του «τριφυλλιού» …έμπαζε και το ριμπάουντ ήταν είδος προς …εξαφάνιση. Οι μπλαουγκράνα ξεκίνησαν με 4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές, όμως είχαν και 3 επιθετικά ριμπάουντ, την ώρα που οι πράσινοι δεν είχαν κατεβάσει ούτε ένα! Το τριφύλλι βρήκε σταδιακά ρυθμό στην επίθεση, αλλά στο πίσω μέρος του παρκέ όμως είχε κάτω του μετρίου απόδοσή. Ο Καλάθης με βολή μείωσε στο 7’ σε 21-16. Ο Πιτίνο ακολούθησε σε rotation τον Πέσιτς αλλά δεν είχε γιατρικό για τον Μίροτιτς και τα ριμπάουντ. Ο Γουάιλι αρχικά στο 4 και μετά στο 5 με χουκ από τα τρία μέτρα μείωσε σε 25-18. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 23-18 με 3/3 βολές του Ράις στην εκπνοή με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει μόνο 1 (!) ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει τη δεύτερη περίοδο με Καλάθη, Ράις  Τζόνσον, Τόμας και Γουάιλι και με πέντε προσωπικούς πόντους ο Καλάθης  μείωσε στο -2 (30-28). Η άμυνα και οι αργές περιστροφές έδινα αμαρκάριστα σουτ στην Μπαρτσελόνα και ο Αμπρίνες με τρίποντο έφερε το +7. Ο Ντέιβις έγινε ο νέος πονοκέφαλος στην άμυνα του τριφυλλιού αφού ο Παπαγιάννης δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει και του έβαλε τρία καλάθια για το 39-33. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν πάλι με οκτώ με καλάθι του Μίροτιτς αλλά οι «πράσινοι» σταδιακά ροκάνισαν την διαφορά και μείωσαν σε 45-43 με τον Πέσιτς να αναγκάζεται να καλέσει τάιμ άουτ με 3΄16”. Με τη επιστροφή από το τάιμ άουτ, η Μπαρτσελόνα πέτυχε δύο σερί καλάθι και ξανά στο +7 η διαφορά (49-42) με 2'23'' για την ανάπαυλα. Το ημίχρονο έκλεισε 55-47 με τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκάθαρη ανάγκη να διορθώσει την άμυνα του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο χαμήλωσε ο ρυθμός αλλά η διαφορά παρέμεινε στο -8 (57-49) με 7'12'' για το δεκάλεπτο. Το τρίποντο από τον Φρεντέτ στον αιφνιδιασμό όμως μείωσε στους πέντε (57-52) με έξη λεπτά να απομένουν στο δεκάλεπτο. Καλάθι μετά από ώρα για την Μπαρτσελόνα, με τον Σμιτς να βρίσκει τον στόχο από τα 6μ75 (60-52) με 5'50'' για το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» έλεγχαν καλύτερα τα ριμπάουντ και δύο βολές του Τόμας και ένα πολύ δύσκολο καλάθι από τον Μήτογλου μπροστά από τον Τόμιτς και ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -4 (60-56) με 4'23'' για το δεκάλεπτο. Η διαφορά στο σουτ (60-58) με τον Τόμας να σκοράρει μπροστά από τον Μίροτιτς. Το μομέντουμ είχε πλέον γυρίσει υπέρ του Παναθηναϊκού και ο Φριντέτ σκοράρει με floater (68-63) απαντώντας στον Ντιλέινι. Το «τριφύλλι» δεν άφηνε τους γηπεδούχους να νιώσουν άνετα και ο Βουγιούκας πέτυχε το 71-65 σκορ με το οποίο έκλεισε το πολύ καλό δεκάλεπτο για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου στο καλάθι του Ράις για το -4 (71-67) απάντησαν με δύο τρίποντα οι γηπεδούχοι με Ντιλέινι και Οριόλα για το +10 (79-69). Τρίποντο από τον Ράις, από τη γωνία (79-72) με τους πράσινους να έχουν εντυπωσιακό ποσοστό στα δίποντα (21/30 - 70%). Ο Ράις έβγαλε μια εκπληκτική άμυνα, και στον αιφνιδιασμό ο Τόμας ευστόχησε για τρεις και ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -10 στο -4 (81-77) με 6'03'' να απομένουν για το φινάλε. Τάιμ άουτ από τον Σβέτισλαβ Πέσιτς. Η Μπαρτσελόνα στο σημείο εκείνο στάθηκε πολύ τυχερή αφού ο Παπαπέτρου έχασε ένα ελεύθερο σουτ, κι αμέσως μετά ο Ντιλέινι σκόραρε  με ταμπλό από τα 6μ75 (84-76). Το δεύτερο σερί τρίποντο αυτή την φορά από τον Χάγκα και πάλι στο +8 (87-79). Καθοριστικό σημείο που γύρισε το μομέντουμ για τους γηπεδούχους. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε με δύναμη, αλλά ο Μίροτιτς απάντησε  πολύ γρήγορα με λέι απ (89-81). Ακολούθησαν δύο σερί κακές επιθέσεις από τους πράσινους, σε κρίσιμο σημείο και με 3'03'' για το τέλος, ο Ντιλέινι πέτυχε νέο καλάθι για δεύτερη φορά με τη βοήθεια του ταμπλό για το 91-81. Η διαφορά πήγε και στο +13 και ο Πιτίνο κάλεσε τάιμ άουτ. Οι πράσινοι προσπάθησαν αλλά η πλάστιγγα είχε ήδη γείρει. Το τελικό 98-86 μάλλον αδικεί τον Παναθηναϊκό που μπορούσε να πάει τουλάχιστον το παιχνίδι έως το τέλος αν ήταν πιο προσεκτικός στο πρώτο ημίχρονο στην άμυνα και τα ριμπάουντ και λίγο τυχερός.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Μόγκουλκοτς - Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμιτς 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χίγκινς 7 (5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/7 τρίποντα), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα), Γουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπεντίλ 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 22/35 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 15/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 26/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/19 βολές, 25 ριμπάουντ (20+5), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.