Skip to Content
18 4/2019

Έδειξε έτοιμος για το μπρέικ αλλά λάθη και διαιτητές του το στέρησαν

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε την νίκη στα χέρια του, στον πρώτο τελικό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, προηγήθηκε με 6 πόντους (66-72) αλλά δέχτηκε ένα επιμέρους 9-0 και έχασε με 75-72. Έδειξε όμως ότι μπορεί να διεκδικήσει το μεγάλο διπλό στον επόμενο τελικό. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου αλλά οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν τα παράτησαν, αλλά παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση από τα μέσα του δεκαλέπτου μέχρι και 2' λεπτά πριν το φινάλε, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με +6 (66-72), όμως στο φινάλε οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την ήττα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι πεντάδες: Καμπάσο, Φερνάντεθ, Τέιλορ, Ράντολφ, Ταβάρες - Καλάθης, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές και άστοχες το παιχνίδι και πήρε περίπου δύο λεπτά για να ανοίξει το σκορ για την Ρεάλ με τρίποντο ο Τέιλορ από την γωνία (3-0). Μάλιστα ο Τέιλορ με 2/ έδωσε προβάδισμα 6-0 την ώρα που ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να σκοράρει και το πήρε περίπου ένα τετράλεπτο για να σπάσει ο Τόμας το ρόδι (6-2 στο 4’). Στο 6'  ο Ταβάρες κάρφωσε για το 11-6 και εκεί η είσοδος του Βουγιούκα και του Λεκαβίτσιους έδωσε επιθετικές λύσεις στους στο τριφύλλι. Ο σέντερ του Παναθηναϊκού νίκησε τον Αγιόν για δεύτερη φορά για το 19-15. Ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 21-17, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο μετά από καλάθια του Αγιόν και του Λάνγκφορντ ο Κάρολ σε κατάσταση αιφνιδιασμού με τρίποντο διαμόρφωσε το 26-19 στο 12’ αλλά ο Βουγιούκας έφτασε στους 7 πόντους μειώνοντας σε 26-21. Στο ο Τόμπκινς από κοντά έκανε το 30-23, αλλά ο Τόμας απάντησε για το 30-25. Ο Καλάθης ευστόχησε σε τρίποντο για το 32-28 και ο Κιλπάτρικ τον μιμήθηκε για να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ ο Λάσο στο 16’. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δυσκολεύονταν και αυτοί να βρουν πόντους, έχοντας κακά ποσοστά από τα 6,75, με το σερί 6-0 του Παναθηναϊκού, να φέρνει για πρώτη φορά το σκορ στον πόντο (32-31). Οι "πράσινοι" και πάλι όμως μπλόκαραν επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 11-4, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 43-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το "τριφύλλι" να μπαίνει υπνωτισμένο και είδε τη Ρεάλ να είναι εξαιρετική στην επίθεση και να φτάνει τη διαφορά στο +14 με ένα επιμέρους 6-0. Η διαφορά έδειχνε δύσκολο να ανατραπεί όμως η άμυνα έσφιξε ξανά και τα δύο σερί τρίποντα του Παπαπέτρου βοήθησαν ώστε ο Παναθηναϊκός να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-46. Η εικόνα δεν άλλαξε και μπορεί στο τέλος της περιόδου παρότι όλοι πάγωσαν με τον τραυματισμό του Λεκαβίτσιους από αγκωνιά του Κοζέρ , ο οποίος αιμορραγούσε στο μάτι. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να παραμείνουν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-52.

Το φινάλε του αγώνα ήταν θρίλερ και ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά πράγματα σωστά εκτός από τις επιλογές στην τελική ευθεία. Ο Καλάθης που ήταν κακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ξύπνησε στο φινάλε. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού σε ένα εκπληκτικό διάστημα πήρε από το χέρι την ομάδα του και με δύο δικά του τρίποντα αλλά και ένα του Τόμας με δική του ασίστ, οι "πράσινοι" κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και να αρχίσει να φαίνεται το break στην σειρά των playoffs. Η αφλογιστία του Παναθηναϊκού στα τελευταία δύο λεπτά, σε συνδυασμό με κάποιες άσχημες διαιτητικές αποφάσεις σε δύο εύκολα φάουλ για την Ρεάλ σε αντίθεση με  τις σκληρές άμυνες της Ρεάλ και την ευστοχία τους στις βολές, έφερε την ανατροπή και τη νίκη για τους γηπεδούχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ράντοβιτς, Ντιφάλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 13/25 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 19/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/46 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 5 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη