Skip to Content
15 3/2019

Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται...νίκη στη Μόσχα με τρίποντο του Καλάθη (77-78)

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνιση, εδώ και πολύ καιρό, επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 78-77 και μπορεί να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στα playoffs. Μεγάλος πρωταγωνιστής και ήρωας για τον Παναθηναϊκό δεν είναι άλλος από το Νικ Καλάθη πού πήρε τη μπάλα όταν αυτή έκαιγε στα 0,3'' πριν το φινάλε και με σουτ από τα 9 μέτρα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 9η θέση με ρεκόρ 13-13, έχοντας φθάσει  τον Ολυμπιακό και στους τέσσερις  εναπομείναντες αγώνες καλείται να πετύχει ένα μικρό... θαύμα. Όμως έδειξε και σήμερα ότι είναι ικανός για όλα κάνοντας για τρίτη συνεχόμενη σεζόν τρομερό τελείωμα.

Με Κιλπάτρικ, Καλάθη, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι Χάκετ, Χίγκινς, Κουρμπάνοβ, Μπολομπόι και Χάντερ για την ΤΣΣΚΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τρίποντο του Τόμας άρχισε το ματς ο Παναθηναϊκός (0-3) αλλά στην συνέχεια δεν κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Κουρμάνοφ πέρασε αρχικά μπροστά με 5-3 και στην συνέχεια με 9-6 στο 3'. Το πλάνο του Ιτούδη ήταν να στοχεύσει τον Καλάθη με τον Χάκετ στην άμυνα με προφανή σκοπό να φορτώσει με φάουλ τον ηγέτη του Παναθηναϊκού. Έπειτα από 4 λεπτά ο Πιτίνο έχει αλλάξει τα 3/5 της πεντάδας. Οι Βουγιούκας, Γκιστ και Λάνγκφορντ πέρασαν στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και με το τρίποντο του Γκιστ μείωσε σε 14-13 στο 7’ (3/6 τρίποντα). Μάλιστα οι "πράσινοι" με το γκολ-φάουλ του Λάνγκφορντ πέρασαν με 14-16! Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη και την γρήγορη απάντηση ς από τον Ροντρίγκεθ (20-18).

Με τρίποντο του Καλάθη μπήκε στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός, που έβγαλε και την άμυνα (20-21). Νέο κάρφωμα από τον Παπαγιάννη (22-24) αλλά στα επόμενα δύο λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε ορθολογικά στην επίθεση και στο 13' με πέντε σερί πόντους από την ΤΣΣΚΑ ήρθε το 27-24. Στο 16' μάλιστα το τρίποντο του Χίγκινς, για πρώτη φορά έφερε στο +6 την ΤΣΣΚΑ (30-24). Ο κακός μέχρι εκείνο το σημείο Κιλπάτρικ μείωσε σε 30-26. Οι Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Γκιστ με όμορφα καλάθια κράτησαν το Παναθηναϊκό πολύ κοντά και στο 19' ο Γκιστ κέρδισε το φάουλ και μείωσε πάλι στο καλάθι (35-33). Όμως δύο τρίποντα από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έφτασαν τη διαφορά στο +8 (41-33), με τον Τόμας να ευστοχεί στο φινάλε του ημιχρόνου και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-35.

Στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ακολούθησε ακόμα πιο πιστά το πλάνο του και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έμεινε να παλεύει μόνος, όμως ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει τρομερή αυτοπεποίθηση. Ακόμα και όταν το τρίποντο του διαστημικού Ισπανού έφτασε τη διαφορά στο +10 (49-39), οι "πράσινοι",  μείωσαν ξανά στους 5. Ο Ρικ Πιτίνο έβαλε μέσα την second unit και βρήκε λύσεις από τον Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος πέτυχε 5 σερί πόντους, κέρδισε το επιθετικό φάουλ του Χάκετ και κράτησε τη διαφορά στο -4 (55-51). Ο Αντετοκούνμπο πήρε στη συνέχεια τη σκυτάλη και από τη γραμμή των βολών μείωσε το παιχνίδι στον πόντο, ενώ το καλάθι του Λάνγκφορντ στα 23'' έδωσε προβάδισμα, με τον Κουρμπάνοφ να δίνει ανάσα στην ΤΣΣΚΑ.

Το φινάλε του αγώνα ήταν βγαλμένο από τις ημέρες που το τριφύλλι μεσουρανούσε και έδειξε ότι οι παίκτες του Πιτίνο θα παλέψουν μέχρι τέλους για την νίκη.  Ο Ροντρίγκεθ επέστρεψε στο παρκέ και σταθεροποίησε το προβάδισμα των Ρώσων, όμως ο Λάνγκφορντ και με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65. Οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, με τον Ρικ Πιτίνο να παίρνει το 100% από όλους τους παίκτες του και μπορεί οι παίκτες του Ιτούδη να έφτασαν τη διαφορά στο +6 (74-68), όμως τότε μίλησε ο ΝτεΣόν Τόμας. Ο Αμερικανός πέτυχε το καλάθι και πήρε το φάουλ και συνδυαστικά με το τρίποντο που πήρε στην αμέσως επόμενη φάση ισοφάρισε σε 74-74. Το παιχνίδι πήγε στις βολές στα τελευταία δεύτερα, με τον Γκιστ να χάνει τη δεύτερη βολή και τους "πράσινους" να τρέχουν να κάνουν φάουλ. Ο Κλάιμπερν αστόχησε στη δεύτερη, ο Παπαπέτρου κατέβασε τη μπάλα και μοίρασε στον Καλάθη, ο οποίος με τρίποντο με τμπλό από τα 9 μέτρα χάρισε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Μόγκουλκοτς, Ζαμόισκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-33, 59-58, 77-78

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι, Πίτερς, Ούχοφ, Αντόνοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/8 τρίποντα), Κλάιμπερν 9 (3/10 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (2/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Χάκετ 8, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8 (1/7 δίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάντερ 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 8 (2/10 δίποντα), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 6 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 11 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 16/45 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 21/23 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 16 επιθετικά), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/44 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη